Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon

ANESTEZİ VE REANİMASYON
Anestezi hissizlik duyusuzluk anlamına gelmektedir. Bu nedenle hastalar ameliyat süresinde ağrı hissetmemekte ve bir şey hatırlamamaktadır. Cerrahi operasyon gereken durumlarda hastanın acı hissi duymaması için genel veya lokal (bölgesel) uyuşturma yöntemi ile anestezi (narkoz ile uyuşturma) uygulanmaktadır.
Anestezi uzmanı ameliyathane ekibinin en önemi üyesidir. Operasyon esnasında kullanılacak anestezi yöntemi ve uygulanacak ilaçlar anestezi doktoru tarafından belirlenmektedir. Doğru anestezi yönteminin kullanılması hastanın ameliyattan sonra hayati işlevlerini etkilemeden uyanmasını sağlamak anestezi doktorunun sorumluluğunda yer almaktadır.
Anestezi Türleri
• Genel Anestezi
Eğer hasta anestezi altında şuurunu tamamen kaybettiyse ve bilinci kapalı ise buna genel anestezi denilmektedir. Genel anestezi için pek çok farklı ilaç kullanılmaktadır. Damardan verilen ilaç ile bilinç kaybolur. Bu tip anestezi yöntemi kalp ameliyatı, beyin ameliyatı, karın ameliyatı gibi geniş alanların ameliyatlarında kullanılmaktadır.
• Bölgesel (Spinal ve Epidural) Anestezi
Bel bölgesinden omurilik sinirlerin geçtiği kanala anestezik ilaçlar verilerek uygulanmaktadır. Bu tip anestezi ağrısız normal doğum, sezeryan ve genel cerrahi ameliyatları ile bazı ortopedi ameliyatlarında kullanılmaktadır. Bu anestezi yönteminde bilinç kaybı olmaz.
• Lokal anestezi
Bu anestezi yönteminde işlem yapılacak bölge uyuşturulmaktadır. Küçük cerrahi girişimlerde kullanılmaktadır.Tıbbi Birimlerimiz

an