Bilgisayar ve Göz

 

Nevşehir haber portalında Op. Dr. Murat KÖKSAL’a ait olan Bilgisayar ve Göz başlıklı yazı.

 

murat köksal

Bilgisayarlar günümüzde günlük yaşamın vazgeçilmez araçları haline gelmiştir. Evde, ofiste, seyahat veya açık havada yaygın olarak kullanım alanı bulmaktadırlar. Kullanımı hızla artan bilgisayarlar nedeniyle pek çok kişi göz yorgunluğu, gözlerde ağrı, yanma, batma, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi şikayetler de bulunmaktadır. Bazen de odaklama zorluğu, gözleri kısarak bakma, ışığa karşı duyarlılık, ışık saçılmaları ve baş ağrısı gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Doktorlar bu duruma ekrana bakma sendromu (Computer Vision Syndrome) demektedirler. Araştırmalar günde 2 saatten fazla bilgisayar kullanan kullanıcıların bu riski taşıdıklarını söylemektedir. Yüksek risk taşıyan kullanıcılar ise orta yaşlılar ve çok yakın nesneleri göremeyenlerdir.

Bilgisayarlar gözü bozar mı? Gözlük kullanımına neden olur mu?

Ekrana bakma sendromu olarak da adlandırdığımız bu durum modern dünyanın getirdiği yeni bir durum olup gerçekte bir kırılma kusuruna neden olmaz.Yani halk arasındaki ifadeyle gözü bozmaz. Ancak bilgisayarlar ile genelde 50-80 cm mesafeden çalışılır ve saatlerce çalışılıyor olması gizli hipermetropisi olan yada erken başlamış yaşa bağlı yakın görme bozukluğu olan yetişkinlerde bu durumun aşikar olmasına neden olabilir.

Bunun dışında bilgisayar ekranının saniyede 40-80 kez devamlı yanıp sönüyor olması, bilgisayarı dikkatle izleyen kişilerde yorgunluğa neden olabilir. Dikkatli bakış sırasında normalde dakikada 12-16 defa gözlerimizi kırparken bu sayı 5-6 defaya düşmektedir. Bu gözümüzde kurumaya ve kornea üzerinde kuru noktaların oluşmasına neden olur. Gözlerde batma yanma sulanma ve göz yorgunluğu gibi yakınmalar ortaya çıkar. Ayrıca çalışma ofislerindeki klimalı ortam da göz kurumasına yardımcı olur.

Peki, bilgisayar kullanırken göz sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?

İşimizi değiştiremeyiz ama gözlerimizi rahatlatmak için bir şeyler yapabiliriz. Bilgisayarda çalışırken ekranı göz seviyemizin altında bulundurabiliriz. Böylece göz kapağı aşağıda bulunacak ve göz yaşımızın buharlaşacağı alan daralacaktır. Yine ekran boyu ile ekran çözünürlüğü arasındaki dengede önemlidir. Düzgün bir aydınlatma, kamaşma önleyici filtreler görüşü kolaylaştıracaktır. Düzenli olarak ekran molası vermek göz şikayetlerini gidermek için faydalı olabilir. Bunun için üç yirmi kuralı uygulanabilir. Her yirmi dakika çalışma süresi için yirmi saniye ara vermek ve gözü yirmi adım (yaklaşık 6 metre) uzağa odaklamak gözlerimizin dinlenmesi için uygun bir mola olacaktır. Eğer bu yöntemler sizi rahatlatmıyorsa gizli hipermetropi veya yaşa bağlı yakın görme bozukluğu olup olmadığı için göz hekimine başvurmak faydalı olacaktır. Yine bu muayenede gözyaşı fonksiyonlarının değerlendirilmesi önemlidir. Dikkatli çalışma göz kırpma sayısını azaltacağından, gözyaşı buharlaşmasının artması sonucunda pre-korneal gözyaşı film tabakası bozulabilir. Bu durumda gözyaşı kurumasını engellemek için çalışma ofislerinin havalandırılması ve uygun vakalarda suni gözyaşı damlaları faydalı olacaktır.

Op.Dr. Murat KÖKSAL

Göz Hastalıkları Uzmanı

 

Op. Dr. Murat KÖKSAL hakkında detaylı bilgi için tıklayın!