Merak Ettikleriniz

Az yediğim halde kilo alıyorum?

Çok yaygın bir inanış az yediği halde kişilerin kilo aldığıdır. Aslında günlük hayatında normal bir aktiviteye sahip kişiler olağan yeme biçimine +100 kalorilik yiyecek ekleyip aktivitelerini bir miktar daha azaltırlarsa yılda 47 gram alırlar. Ayrıca yaşlandıkça metabolizmamız kilo almamızı hızlandıracak şekilde yavaşlamaktadır.

Ceviz Kolesterolü Düşürür mü?

Ceviz güçlü bir Omega-3 kaynağı olarak iyi kolesterolü yükselten, toplam kolesterolü de önemli ölçüde azaltabilen değerli bir yiyecektir. Eğer kilo probleminiz yoksa günde 7-8 ceviz yemeniz kolesterol probleminizi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Kilo probleminiz var ise beslenme ve diyet uzmanının size uygun gördüğü miktarlar da tüketmeniz önerilir.

Çocuklara Diyet Yaptırılmalı mı?

Çok özel durumlar dışında büyüme çağındaki çocuklara (12 yaş altı) diyet yaptırılmaz. Kilo problemi olan bir çocuk için hazırlanan yaş ve cinse uygun beslenme planının temel özelliği doğru, dengeli, çeşitli ve besin kalitesi yüksek bir mönüdür. Yani çocukların yaptıkları beslenme hatalarını engellemek ve onlara doğru ve dengeli beslenmeyi öğretmek amaçlanır. Mevcut kilo sorununun çözümü için mutlaka gerekli görülüyorsa son derece ılımlı bir kalori kısıtlaması programı yapılır ve bu belirli bir süre uygulanır. Bu durumda da mutlaka bir “Çocuk Sağlığı Uzmanı” ile birlikte çalışılır. O uzmandan bilgi, destek, onay ve izin alınır. Kısacası çocukların kilo probleminin çözümünde diyet yapmak değil “dengeli beslenme” ve düzenli bedensel aktivitelerden faydalanılır.

Doktorum bana demir ilacı yazdı, kilo aldırır mı?

Doktorunuzun en son tercih edeceği size ilaç yazmaktır. Fakat Türkiye’de demir eksikliğine özellikle kadınlar arasında sık rastlanmaktadır. Demir gıdalarda yer alan bir besin öğesidir, bu genel bilgiyi doktorunuz da sizin kadar iyi bilir, fakat vücutta eksiklik belirli miktarın da altında ise ve demir deponuz düşük ise doktorunuz demir ilacını uygun görebilir. Demir ilacı kalori ihtiva etmez ve kilo aldırmaz. Asıl kilo aldıran kişinin demir ilacı yerine demir içeriyor diye pekmez gibi demirden ziyade bol bol kalori içeren ve kan şekerini bozan gıdalar tüketmesidir.

En iyi diyet programı hangisi ?

En iyi diyet size özgü hazırlanmış ve planması tıbbi bir ekip tarafından yapılmış diyettir. Bir arkadaşınızın kullandığı ve iyi sonuç aldığı şampuan nasıl ki size iyi gelmiyor, hatta saçınızı daha kötü yapabiliyorsa, arkadaşınızın diyetinin veya egzersiz şeklinin size iyi gelmeyeceği de çok açıktır. İyi niyetle başladığınız arkadaş diyetinde biraz kilo verseniz dahi ilerleyen dönemde fazlaca kilo almanız sık rastlanan bir durumdur. Günümüz tıbbı bu denli gelişmişken insan vücudunu ilgilendiren herhangibir parça veya vücudun bütünü ile ilgili olan sağlık sorunlarının kişiler tarafından kulaktan dolma bilgilerle veya bir denek gibi dene yanıl usulüyle ele alınması tıbbi beslenme tedavisinden uzak ve kabul görmeyen uygulamalardır. Bir diyetin size iyi gelip gelmeyeceği ünlü olması, ünlü bir sanatçının uygulaması, veya ünlü biri tarafından yazılmış olması değildir. En iyi diyet diğer her türlü hastalıkta olduğu gibi size özgü reçetelenmiş, düzenli takibi yapılan, yaşamınıza uyumlu, zayıflatırken gereksiz kalori vermeden 5-6 kere besleyebilen, besinsel gereksinimlerinizi sağlayabilen tıbbi beslenme tedavisidir.

Fazla E vitamini cildi güzelleştirir mi ?

E vitamini ile ilgili yaşlanma sürecini geri döndürecek veya durduracak herhangi bir buluş yoktur.

Fazla Kilo Gebeliğe Engel mi?

Yapılan araştırmalarda fazla kilolu veya şişman kadınların gebe kalmakta zorlandıkları tespit edilmiştir. Vücut kitle indeksi (BMI) 29’un üzerinde olanlarda her birim artışta kendiliğinden gebe kalma oranında yüzde 4’lük bir azalma bulunmuştur.
BMI 35 üzerinde olanlarda gebe kalabilirlik yüzde 26 azalırken, BMI 40 üzerinde olanlarda yüzde 43 oranında azalmaktadır.

Fazla Su Zararlı mıdır ?

Böbreklerin dışarı atamayacağı kadar çok su toksik etki gösterir. Ancak su zehirlenmesi günlük gereksinimin çok üzerinde içildiği zaman ortaya çıkabilir. Bazı hastalık durumlarında bu kadar çok su içilmeden de böbreklerin atma kapasitesi aşılabilir. Aşırı su içme belirtilerinden biri de bulanık görmedir.

Genlerimiz kilo vermeye engel mi?

Çoğu araştırma kilo alma eğiliminin genetik yatkınlıkla ilişkili olabileceğini ortaya koyuyor. Özellikle ikizler üzerinde yapılan araştırmalar vücut yağ miktarı ve dağılımının genetik olduğunu gösteriyor. Tabii ki bu sonuçlar genetik yatkınlığı olan bireylerin ideal vücut aralığında olmasının imkansızlığı anlamına gelmiyor. Daha az kalori tüketip daha fazla fiziksel aktivite ile bunu başarabilmeniz mümkün.

Diş beyazlatmak zararlı mıdır?

Aslında bu konu hekim camiasını da ikiye bölmüştür. Faydasına inanmayan hekimlerin yanısıra çalışmaların sonuç verdiğini ispat eden meslektaşlarımızda vardır. Biz Medikodent hekimleri olarak, diş beyazlatmanın uygun teknik,uygun ekipman ve uygun nosyon rehberliği ve uygun vaka seçimi kriterlerinin hepsinin aynı andaki beraberliğinde, başarılı olacağını kabul etmekteyiz. Çünkü sağlığın tanımı fiziksel,biyolojik ve ruhsal açıdan tam bir iyilik hali olarak yapılıyorsa, dişlerinin renginden memnun olmayan ve bunu kendisine problem kabul eden kişi sağlıksız sayılır.Bu tanıma uyan kişi için, diş beyazlatma bir tedavi biçimi olacaktır. Ancak kabul etmek gerekirse diş beyazlatma beklentisi ile kliniğimize gelen hastaların asıl sorunu boyayıcı maddelerle kirli görünen dişlerdir ve bunun tedavisi ise profesyonelce ama gayet rutin bir işlem olan diş taşı temizliği ve parlatmadır. Ve tecrübeyle sabittir ki, bir çok kişi için bu işlem en uygun tedavidir. Ancak yinede dişlerinin daha beyaz görünmesini isteyen kişilere vital bleaching dediğimiz yöntem uygulanabilir. Ancak hasta beklentileri gerçeklik sınırlarını aşmamalıdır. Diş beyazlatmada ütopik beklentiler karşılanamaz ve memnuniyetsizlik oluşur. Buna ilaveten örnek verecek olursak; çaydan gördüğümüz zarar kadar yada tv seyrederken aldığımız radyasyon kadar minimal bir zararı göze almak gerekir ve herşeye rağmen uygun şartların varlığında diş beyazlatma yapılabilir. Ve başarılı sonuçlar almak hiçde zor değildir

Beyaz dolgu mu daha iyidir, siyah dolgu mu?

Dolgu maddesini seçerken diş hekimleri maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini; ön dişlerde mümkün olduğunca fark edilmemesini; dişin pulpasına zarar vermemesini göz önüne alırlar. Siyah renkli amalgam dolguların sızdırmazlığı, çiğneme basıncına dayanıklılığı, uzun ömürlü oluşu avantajlardır. Dezavantajları ise estetik açıdan olumsuz rengi, kimyasal sertleşmesi ve nadir de olsa içeriğindeki cıvaya olan alerjidir. Beyaz renkli kompozit dolguların avantajları estetik başarı, fark edilmemesi ve ışınla sertleşmesi (sertleşmesi kısa zaman alır 2 saat gibi bekleme süresi gerekmez). Dezavantajları ise sızdırmazlığı amalgam kadar başarılı değildir,ömrü daha kısadır ve daha pahalıdır.Estetik kaygı çok önemli olmadıkça dolgu seçiminin tercihi diş hekimine bırakılmalıdır.

Dişlerimin uçları aşınmış gibi duruyor. Sizce nedeni nedir? Ne yapmalıyım?

Sebebi diş gıcırdatma ve/veya diş sıkma alışkanlığıdır. Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir. . Diş gıcırdatmanın sebepleri; stres ve Malokluzyon (dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar) dır . Diş gıcırdatması sonucu ağız ve dokularında şu belirtiler görülebilir: Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma; Dişlerde kırılma; Dişlerde aşırı hassasiyet; Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar; Dişlerde sallanma; Yanaklarda irritasyon (tahriş) ; Kas ağrısı; Baş ağrısı; Çene ekleminde ağrı. . Tedavi: Diş hekimi tarafından uygulanan “gece plağı”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Bunun yanında bazı ek tedaviler de gerekmektedir. Stres terapisi; Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler, Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

Benim diş problemim ırsi, birçok dişimi bu yüzden kaybettim. Kalanları çektirip diş yaptırayım diyorum. Sizce nasıl olur?

Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile başta dişeti hastalığı olmak üzere tüm çürüksel faaliyetlerin gelişme olasılığı 6 kat daha artar. Ailede dişeti problemi yada çürüğe yatkınlık olan bir kişi var ise dişlerinizi kaybetme durumu ile kalmamak için mutlaka bir dişhekimine muayene olunuz.Kalan dişlerinizi çektirmek konusunda is söyleyebileceğimiz tek şey; kendi ana dişlerinizin çok değerli olduğu ve eğer kalan dişleriniz size yapılacak proteze engel teşkil etmeyecek ve ileride size sıkıntı yaratmayacaksa mutlak suretle tedavisinin yapılıp ağzınızda kalmasını sağlamak yapılacak en doğru şey olacaktır.